Opuchlizna (szczególnie w okolicach stóp, nóg oraz pod oczami), wahania masy ciała, cellulit wodny, uczucie wiecznego osłabienia, ciężkość, problemy z koncentracją czy nawet bóle głowy niewiadomego pochodzenia. Wszystko to może być wynikiem zaburzeń w transporcie wody w organizmie. W efekcie tego nadmiar wody gromadzi się w tkankach miękkich, a my odczuwamy niepokojące objawy. Dziś podpowiadamy, jak pozbyć się wody z organizmu!
Zatrzymywanie wody w organizmie – przyczyny
Znalezienie przyczyny zatrzymywania wody w organizmie jest kluczowe do pokonania problemu. Na całe szczęście, u większości osób przyczyny te są zbliżone. Najpopularniejsze z nich to:
Picie zbyt małej ilości wody
Dochodzi tu do ciekawego paradoksu, który wielu osobom wydaje się mało logiczny. Im bowiem mniej wody pijemy każdego dnia, tym nasz organizm bardziej stara się gromadzić płyny w tkance podskórnej. Zatem: im więcej jej spożywamy, tym mniej gromadzimy jej w ciele.
Niewłaściwa dieta
Przyczyn natury dietetycznej może być bardzo dużo, więc jeśli zastanawiasz się, jak pozbyć się wody organizmu, zawsze przyjrzyj się temu, co jesz. Częstym problemem jest zbyt duża ilość węglowodanów w diecie (głównie produktów przetworzonych, słodyczy czy białego pieczywa). Problem gromadzenia wody w tkankach podskórnych może wynikać również ze zbyt dużej ilości spożywanej soli. Szczególnie dotyczy to słonych przekąsek, takich jak chipsy, paluszki, precle czy solone orzeszki ziemne. Dodawana jest do nich zwykła biała sól kamienna, która zawiera mało mikroelementów i zatrzymuje wodę w organizmie. Znaczny spadek wody w organizmie wiele osób zauważa także po zmniejszeniu ilości spożywanego nabiału, który dostarcza nam spore dodatkowe dawki estrogenu. Jeśli spożywasz z kolei odżywki białkowe, spróbuj odstawić je na kilka dni i sprawdzić, jak zachowa się Twoje ciało. Niestety, wiele osób traktuje takie odżywki jak magiczny „sposób na odchudzanie”. Skutki są wręcz odwrotne (szczególnie, jeśli pijemy ich zbyt dużo i nie trenujemy). Dochodzi wówczas do obciążenia nerek i zakwaszenia organizmu. A to skutkuje nadmiarem wody pod skórą.
Siedzący tryb życia
Nie od dziś wiadomo, że kluczem do zdrowej sylwetki i pozbycia się nadmiaru tłuszczu jest regularna aktywność fizyczna. Z zatrzymywaniem wody w organizmie jest identycznie. Siedzący tryb życia i brak ruchu powodują słabsze krążenie krwi. To z kolei przekłada się na zastój płynów w tkankach, prowadząc do obrzęków.
Problemy zdrowotne
Zdarza się, że przyczyną zatrzymania wody w organizmie są problemy związane ze zdrowiem. Do najpopularniejszych z nich należą kłopoty z gospodarką hormonalną. U kobiet problem ten może być także związany ze zmianami cyklu miesiączkowego (obrzęki ciała i uczucie ciężkości narastają wówczas przed okresem, kiedy poziom estrogenu jest podwyższony). Wśród innych popularnych schorzeń powodujących tę dolegliwość znajdują się także problemy z układem limfatycznym (tu najczęściej spotyka się opuchliznę w okolicy stóp i kostek), tarczycą, nerkami oraz ciśnieniem.
Niektóre leki i antykoncepcja hormonalna
Ostatnią popularną przyczyną zatrzymywania wody w organizmie jest przyjmowanie niektórych leków. Objawy mogą nasilać chociażby niesteroidowe leki przeciwzapalne czy kortykosteroidy. Opuchlizna i obrzęki ciała to także stosunkowo popularny niepożądany objaw przyjmowania antykoncepcji hormonalnej.
Zatem jak pozbyć się wody z organizmu i poradzić sobie z uciążliwymi dolegliwościami?
1. Pij więcej wody
Jeśli nie będziesz pić wystarczającej ilości wody, Twój organizm zacznie ją… magazynować w tkankach miękkich. Zanim więc sięgniemy po sztuczne specyfiki czy zioła wspomagające „zrzucanie” nadmiaru wody, nasze pierwsze kroki powinniśmy skierować w stronę… sklepu spożywczego. Dla prawidłowego nawodnienia warto pić wodę mineralną, zawierającą chociażby potas, który odpowiada za wiele procesów w naszym organizmie. Kiedy tylko nasze ciało otrzyma jasny sygnał, że magazynowanie wody nie jest już konieczne, samoistnie wyreguluje jej poziom, usuwając nadmiar. Przyjmuje się, że dorosły człowiek powinien spożywać co najmniej 1,5 do 3 litrów wody dziennie (osoby trenujące muszą pić jej więcej). Ważna jest jednak nie tylko sama jakość i ilość, ale również częstotliwość jej picia. Wodę należy pić małymi łykami i przez cały dzień, nie dopuszczając do pojawienia się uczucia pragnienia czy suchości w ustach.
2. Sięgnij po odpowiednie zioła
Codzienna podaż płynów nie musi w całości pochodzić z czystej wody. Jeśli zastanawiasz się, jak pozbyć się wody z organizmu w szybki sposób, sięgnij po napary i herbatki ziołowe. Niektóre rośliny o moczopędnym działaniu są skuteczne walce z retencją wody. Należą do nich między innymi:
- pokrzywa zwyczajna,
- koper włoski,
- skrzyp polny,
- mniszek lekarski,
- czystek,
- nawłoć,
- pietruszka zwyczajna.
Możesz zaparzać je osobno lub kupić w aptece gotowe mieszanki ziół. Pamiętaj tylko, aby nie przekraczać ilości zalecanej przez producenta. Zioła także da się przedawkować!
3. Ogranicz spożycie soli
Według WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) nasze dzienne spożycie soli powinno wynosić maksymalnie 5 gramów na dobę. To tyle samo, co łyżeczka do herbaty! W przypadku soli głównym problemem jest zawarty w niej sód. Chociaż jest niezbędny do utrzymania równowagi elektrolitowej w organizmie, to zdrowa dawka sodu wynosi poniżej 2000 mg. Warto więc sięgać po sól o obniżonej zawartości sodu, a białą sól kuchenną zastąpić różową solą himalajską lub solą kłodawską. Co istotne, z soli nie można rezygnować całkowicie. Sód to niezbędny pierwiastek, który wspomaga działanie układu nerwowego i mięśniowego, a także reguluje gospodarkę kwasowo-zasadową. Dobrze jednak, aby pochodził z lepszych źródeł aniżeli frytki, chipsy czy przetworzone dania z ogromną ilością kuchennej soli.
4. Jedz więcej warzyw i owoców
Świeże warzywa i owoce zawierają duże ilości wody, a także pełne są niezbędnych dla nas składników mineralnych, takich jak potas, magnez czy żelazo. Co jednak ciekawe, niektóre z roślin zawierają szczególnie dużo wody oraz bioflawonoidów. Bioflawonoidy uszczelniają nasze tkanki i zapobiegają obrzękom. Najwięcej ich znajdziemy w żółtych, pomarańczowych, zielonych, a także fioletowych owocach i warzywach. Codzienną dietę dobrze jest więc wzbogacić o warzywa: szpinak, jarmuż, szparagi, brokuły, sałatę, ogórki, kapustę, paprykę, pomidory oraz owoce: arbuzy, melony, maliny, borówki, agrest, jeżyny, truskawki czy wiśnie. Po jakie przekąski warto sięgać, jeśli zastanawiamy się, jak pozbyć się wody z organizmu? Świetnie sprawdzi się tu żurawina, która wykazuje silne działanie moczopędne. Jeśli sięgasz po suszoną, wybierają tę bez dodatku cukru.
5. Więcej się ruszaj
Wedle aktualnych wytycznych WHO wszyscy dorośli powinni podejmować około 150-300 minut ćwiczeń fizycznych o umiarkowanej intensywności lub 75-150 minut intensywnych ćwiczeń tygodniowo. Niestety, praca biurowa, siedzący tryb życia, poruszanie się samochodami nie sprzyjają aktywności. To bardzo źle – sport nie tylko poprawia nasze samopoczucie czy wspiera utrzymanie zdrowej sylwetki, ale także wpływa na nasze zdrowie. Już 30 minut jakiegokolwiek ruchu dziennie pobudza krążenie, wspomaga procesy metaboliczne, a nawet pozwala pozbyć się nadmiaru toksyn oraz wody z organizmu. Jednym z najprostszych sposobów na to, jak pozbyć się wody z organizmu jest… wstać z kanapy. Jeśli nie przepadasz za klasycznym sportem, jak bieganie czy ćwiczenia na siłowni, poszukaj aktywności, która sprawia Ci przyjemność. Warto testować różne formy ruchu: jogę, pilates, pływanie, sporty walki, tenis, taniec czy nawet codzienne maszerowanie z psem. Twój pupil z pewnością będzie Ci za to wdzięczny!
6. Sięgnij po gotowe suplementy
Na rynku jest wiele suplementów, które reklamowane są jako magiczne remedium na to, jak pozbyć się wody z organizmu raz na zawsze. Jeśli klasyczne metody (czyli picie wody, więcej ruchu i zmiana diety) zawodzą lub zależy Ci na tym, by efekt pojawił się szybciej, czasem warto wspomóc się dodatkowymi środkami. Szukając suplementów, nie wierz producentom na słowo, a zawsze sprawdzaj skład takich mieszanek. Dobrze, jeśli w składzie mają naturalne wyciągi z roślin, które wspomagają działanie układu moczowego, usprawniają procesy krążenia oraz wspierają oczyszczanie z toksyn. Należą do nich na przykład pokrzywa, mniszek lekarski, zielona herbata, opuncja figowa, kłącza pieprzu, liść brzozy brodawkowej czy wspomniana wcześniej przez nas żurawina. Pamiętaj jednak, że takie suplementy powinny być ostatecznością i jedynie dodatkiem do już wprowadzonych zmian. Nie wyleczą też przyczyny dolegliwości, a tylko chwilowo odwrócą skutki nadmiaru wody w organizmie.
7. Detoks sokowy, czyli jak pozbyć się wody z organizmu w 3 dni
Szukasz metody na to, jak pozbyć się wody z organizmu w 3 dni lub jeszcze szybciej? Niezwykle skutecznym rozwiązaniem jest stosowanie czasowych kuracji oczyszczających, np. detoksów sokowych. Co ma detoks sokowy do pozbycia się wody z organizmu? Przede wszystkim, taka czasowa sokowa kuracja zmusza nas do spożywania większej ilości płynów. Każdy z gotowych detoksów sokowych od Juice Concept zawiera 6 butelek świeżych soków cold pressed po 500 ml. To oznacza, że każdego dnia diety wypijesz 3 litry płynów! Do tego dochodzi jeszcze wypijana pomiędzy posiłkami woda czy zioła. Z drugiej strony, pijąc przez kilka dni wyłącznie soki, dostarczamy organizmowi mnóstwo witamin i składników mineralnych – odstawiając przy tym gotowe dania, biały cukier, wysokowęglowodanowe jedzenie czy słone przekąski. Kilkudniowy detoks sokowy oczyszcza organizm z toksyn, usuwając resztki nagromadzonych pokarmów z naszych jelit. Już po kilku dniach diety ciało jest jędrniejsze, mniej opuchnięte, cellulit wodny przestaje być widoczny, a kilogramy lecą jak szalone. Jeśli chcesz przetestować detoks sokowy w domu i na własnej skórze przekonać się, jak pozbyć się wody z organizmu w 3 dni, zajrzyj do naszego sklepu. Osobom początkujących polecamy Detoks Soft, My New Body lub Celery Juice (zmniejszający obrzęki oraz cellulit).
Jak pozbyć się wody z organizmu? Przyczyn gromadzenia wody w tkankach podskórnych jest wiele; podobnie jak skutecznych sposobów na jej usunięcie. Działając na problem z wielu różnych stron jednocześnie, mamy spore szanse na powodzenie. Sprawdzenie stanu zdrowia, odpowiednia dieta, aktywność fizyczna, a także czasowe detoksy sokowe to klucz do zdrowia i doskonałego wyglądu.