DIETA SOKOWA – NA CZYM POLEGA I KOMU JEST POLECANA? EFEKTY ORAZ PRZECIWWSKAZANIA DO STOSOWANIA DIETY SOKOWEJ

Dieta sokowa to jeden z najlepszych, a zarazem najprostszych sposobów na oczyszczenie organizmu z toksyn. Jej główną zasadą jest zastąpienie tradycyjnych posiłków sokami warzywno-owocowymi. Wyjaśnimy Ci, na czym polega dieta sokowa oraz jakie są efekty stosowania tego postu oczyszczającego.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • na czym polega dieta sokowa,
 • jak przygotować się do przeprowadzenia detoksu sokowego,
 • komu polecana jest dieta sokowa,
 • jakie efekty może przynieść i co daje daje dieta sokowa,
 • przeciwwskazania do detoksu sokowego,
 • popularne przepisy na zdrowe i niskokaloryczne soki i koktajle owocowo-warzywne.
MY NEW BODY Juice Concept Soki Cold Pressed

DIETA SOKOWA – NA CZYM POLEGA?

Dieta sokowa jest to bardzo prosty i skuteczny sposób na detoks organizmu. W najczęściej spotykanych odmianach jest to dieta płynna, polegająca na spożywaniu świeżo wyciskanych soków warzywno-owocowych przy jednoczesnej eliminacji w czasie jej stosowania z produktów o stałej konsystencji. Płynna forma posiłków pozwala na wsparcie procesu trawienia, odciążenie układu pokarmowego i przyspieszenie przenikania substancji odżywczych do organizmu. Umożliwia również oczyszczenie jelit z zalegających złogów, nierzadko całymi latami. Dotyczy to szczególnie osób spożywających mięso oraz żywność przetworzoną. Układ trawiennych tych ludzi nie jest w stanie samoistnie oczyścić się z zalegających, niestrawionych resztek pokarmowych. Co w konsekwencji może prowadzić do powstawania poważnych chorób, nie wspominając o dolegliwościach ze strony układu pokarmowego. Uzupełnieniem diety sokowej muszą być inne klarowne płyny, takie jak woda, wypijana w dużych ilościach (minimum 2 litry wody dziennie) czy herbata zielona, lub ziołowa.

Dieta sokowa nie może trwać zbyt długo – w zależności od własnych możliwości i oczekiwanych rezultatów zwykle stosuje się ją od 3 do 7 dni. Niektóre odmiany diety sokowej dopuszczają dodatkowo spożywanie określonych pokarmów stałych – w takiej sytuacji można prowadzić ją przez dłuższy okres. Niezależnie od wybranego wariantu, diety sokowe z reguły są bardzo niskokaloryczne i nie wymagają przyrządzania wymyślnych posiłków – jadłospis stosujących je osób składa się przede wszystkim z świeżo wyciskanych soków warzywno-owocowych lub w wersji delikatniejszej, niekiedy także koktajli.

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO DIETY SOKOWEJ?

Rozpoczęcie diety sokowej warto poprzedzić kilkudniowym okresem przygotowawczym. Eliminacyjną dietą wprowadzającą do postu leczniczego. Pozwoli on zmniejszyć szok dla organizmu, jaki może wywołać drastyczna zmiana nawyków żywieniowych. Zaleca się stopniowe ograniczenie spożywania kolejnych produktów, takich jak dań gotowych, mięsa, nabiału, pieczywa, alkoholu czy napojów słodzonych. Zdecydowanie rekomendujemy zupełnie z nich zrezygnować. Zmiana nawyków żywieniowych na zdrowsze to jedna z głównych przesłanek oraz efekt, który powinna przynieść stosowana dieta sokowa. Zamiast nich powinniśmy sięgać po sałatki oraz surowe, gotowane, pieczone lub marynowane owoce i warzywa. Przed detoksem sokowym nie należy również przeciążać organizmu – aktywność powinniśmy dostosować do aktualnego samopoczucia i możliwości. Z intensywnego wysiłku fizycznego należy też zrezygnować w trakcie diety. Pamiętajmy także o odpowiedniej ilości snu, który sprzyja regeneracji organizmu.

DIETA SOKOWA – PRZEPISY NA SOKI I KOKTAJLE

Przepisy na soki czy urozmaicające jadłospis koktajle z powodzeniem można przygotowywać samodzielnie w zaledwie kilka minut. Do ich przyrządzania możemy wykorzystywać rozmaite owoce i warzywa, w tym sezonowe, stanowiące naturalne źródło witamin, minerałów i innych cennych dla zdrowia substancji.

Koktajl z ananasem – 1 dojrzałe awokado, szklanka szpinaku, ½ szklanki kostek ananasa, ½ szklanki soku z grejpfruta.

Smoothie z malinami – ¾ szklanki malin, ¼ szklanki czerwonych porzeczek, szklanka wody kokosowej.

Koktajl z czarnym bzem – ½ szklanki borówek amerykańskich, szklanka malin, sok z czarnego bzu.

Imbirowy koktajl – 1 banan, 1 cytryna, 1 łyżeczka startego imbiru.

Sok z natką – ogórek, zielone jabłko, szpinak, cytryna, natka pietruszki.

Arbuzowy sok – truskawki, arbuz, ogórek, mięta.

Sok z kurkumą – ananas, pomarańcza, korzeń kurkumy.

DETOKS SOKOWY – DLA KOGO JEST ODPOWIEDNI?

Dieta sokowa ma za zadanie przede wszystkim wspierać detoksykację organizmu. Dlatego polecamy stosowanie detoksu sokowego głównie osobom, które chcą oczyścić ciało z toksyn. Substancje toksyczne gtomadzących się między innymi na skutek picia dużych ilości kawy, alkoholu, palenia papierosów czy niewłaściwego odżywiania się. Dieta sokowa dla niektórych bywa również wstępem do zmiany stylu życia i poznania na nowo smaków pozbawionych sztucznych polepszaczy. Rezygnacja z żywności przetworzonej oraz ograniczenie czy zupełna eliminacja mięsa.

Co jednak bardzo ważne, detoks sokowy nie powinien być stosowany wyłącznie w celu redukcji wagi. Choć zwykle, w naturalny sposób towarzyszy jej utrata kilku kilogramów, kontynuowanie diety sokowej dłużej niż przez kilka dni nie jest zalecane dla wszystkich z nas. Może prowadzić do spowolnienia procesów przemiany materii. Konsekwencją czego może być zwiększenie tendencji do tycia. Lepiej traktować ją więc jako pierwszy krok na drodze do wprowadzenia lżejszego, niskokalorycznego jadłospisu. Nowa dieta pomoże skutecznie pozbyć się nadprogramowych kilogramów bez efektu jo-jo. Po czym następnie utrzymać masę ciała na odpowiednim poziomie. I powtarzać detoks co kilka tygodni lub miesięcy.

DIETA SOKOWA – EFEKTY

Odpowiednio, mądrze stosowana dieta na sokach może przynieść ze sobą wiele korzyści. Do jej najważniejszych efektów zalicza się:

 • wsparcie procesu oczyszczania organizmu z toksyn,
 • odciążenie i regulacja pracy układu trawiennego,
 • znaczne zwiększenie odporności organizmu,
 • poprawa kondycji skóry, włosów i paznokci,
 • zmniejszenie obrzęków, pozbycie się sińców i worków pod oczami,
 • bardzo widoczna redukcja cellulitu,
 • zmniejszenie uczucia zmęczenia, przypływ energii,
 • poprawa koncentracji oraz pamięci,
 • zwiększenie podaży kluczowych dla zachowania zdrowia witamin, w tym witaminy Cwitaminy B6 czy witaminy K, a także minerałów, błonnika pokarmowego, antyoksydantów i tak potrzebnych enzymów trawiennych.
DIETA SOKOWA – PRZECIWWSKAZANIA. KTO NIE POWINIEN JEJ STOSOWAĆ?

Dieta sokowa, jak każda inna dieta nie jest odpowiednia dla wszystkich. Nie powinny jej stosować przede wszystkim osoby cierpiące na:

 • choroby przewlekłe, na przykład nerek i wątroby,
 • zaburzenia tolerancji węglowodanów, zaawansowaną cukrzycę
 • nadciśnienie tętnicze leczone farmakologicznie.

Ponadto nie jest ona zalecana osobom, które prowadzą bardzo intensywny tryb życia. Na przykład wykonują ciężką pracę fizyczną, jeśli na czas oczyszczania organizmu nie mogą pozwolić sobie na zwolnienie tempa życia. Przeciwwskazaniem do rozpoczęcia detoksu sokowego jest również oczywiście ciąża oraz czas karmienia piersią.


Share this post: