Przy zawartości zaledwie 17 kalorii na 100 g, seler naciowy cieszy się ogromną popularnością w trakcie wszelkiego rodzaju diet odchudzających.
O czym nie wszyscy wiedzą, to chrupiące warzywo ma również wiele zalet prozdrowotnych. Oto pięć powodów, dla których powinnaś rozważyć dodanie selera naciowego do swojej diety, a także kilka przepisów, które to ułatwią.
Seler naciowy jest doskonałym źródłem istotnych przeciwutleniaczy
Przeciwutleniacze chronią komórki, naczynia krwionośne i narządy naszego ciała przed uszkodzeniami oksydacyjnymi.
Seler zawiera witaminę C, beta-karoten i flawonoidy, ale w jednej łodydze znajduje się co najmniej 12 dodatkowych rodzajów substancji przeciwutleniających. Jest to również wspaniałe źródło składników odżywczych, które, jak wykazano, redukują liczbę przypadków stanów zapalnych przewodu pokarmowego, komórek, naczyń krwionośnych i narządów wewnętrznych.
Seler redukuje stany zapalne
Przewlekłe stany zapalne wiążą się z wieloma chorobami, w tym zapaleniem stawów i osteoporozą. Seler zawiera około 25 związków przeciwzapalnych, które pomagają chronić organizm przed ich rozwojem.
Wspomaga trawienie
Podczas gdy zawarte w nim przeciwutleniacze i substancje przeciwzapalne zapewniają ochronę całego przewodu pokarmowego, seler może przynieść szczególne korzyści żołądkowi.
W badaniach na zwierzętach wykazano, że polisacharydy zawarte w pektynach z selera, w tym związek znany jako apiuman, zmniejszają ilość przypadków wrzodów żołądka, poprawiają jakość wyściółki żołądka i modulują sekrecję soków żołądkowych.
Do tego dochodzi wysoka zawartość wody w selerze – prawie 95 procent – plus duże ilości rozpuszczalnego i nierozpuszczalnego błonnika. Wszystko to wspomaga optymalizację funkcji przewodu pokarmowego i zapewnia regularność wypróżnień. Jedna filiżanka (ok.170 gram) selera naciowego zawiera 5 gramów błonnika pokarmowego.
Jest bogaty w witaminy i minerały oraz ma niski indeks glikemiczny
Podczas jedzenia selera zapewnisz swojemu organizmowi stały dopływ witamin A, K i C, a także minerałów, takich jak potas i kwas foliowy. Ma on również niską zawartość sodu. Ponadto ma niski indeks glikemiczny, co oznacza, że ma powolny, stały wpływ na poziom cukru we krwi.
Seler naciowy ma działanie alkalizujące
Dzięki minerałom, takim jak magnez, żelazo i sód, seler może mieć neutralizujący wpływ na kwaśną żywność — nie wspominając o tym, że minerały te są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Poza wieloma korzyściami prozdrowotnymi jakie przynosi, seler jest bardzo uniwersalnym warzywem. Można go jeść na surowo lub po ugotowaniu. Jest doskonałym dodatkiem do koktajli, frytek, zup i soków – takich jak nasz CELERY JUICE 🙂 . Seler naciowy można również gotować na parze lub piec.
Przepisy z użyciem selera
Ciesz się prozdrowotnymi właściwościami selera, próbując tych przepisów.
KREM Z SELERA
Delikatna i aromatyczna zupa, szybka i łatwa w przygotowaniu.
2 łyżki oleju
1 mała cebula, drobno posiekana
2 szklanki drobno posiekanego selera
1 duży ząbek czosnku, posiekany
1/3 szklanki mąki
1,5 szklanki bulionu
1 1/2 szklanki mleka (proponujemy sojowe-najbardziej neutralne w smaku)
1 łyżeczka soli
1/2 łyżeczki cukru
1/4 łyżeczki świeżo zmielonego czarnego pieprzu
Rozgrzej olej na średnim ogniu w garnku z grubym dnem. Podsmaż cebulę, seler i czosnek, przez około pięć do siedmiu minut. Dodaj mąkę i duś przez minutę.
Dolej bulion i mleko, mieszając do uzyskania gładkiej konsystencji. Zwiększ ogień, doprowadzając miksturę do wrzenia. Dodaj pozostałe składniki i gotuj na wolnym ogniu przez około 15 minut. Na koniec dodaj sól do smaku.
SAŁATKA Z SELERA NACIOWEGO Z CHRZANEM I KORZENIEM SELERA
Prosty, ale nietypowy przepis wprowadzający do standardowej sałatki ciekawe konsystencje i smaki.
1 średni korzeń selera
10 łodyg selera, pokrojonych w cienkie plasterki
1/2 szklanki liści selera
szalotka pokrojona w cienkie plasterki
1 łyżka skórki z cytryny
1/2 łyżki przygotowanego chrzanu
1/2 szklanki oliwy z oliwek
3 łyżki świeżego soku z cytryny
1 szklanka natki pietruszki (posiekanej)
Sól
Świeżo zmielony czarny pieprz
Obierz i przekroj na pół korzeń selera, a następnie za pomocą mandoliny pokrój cienko jedną połowę. Drugą połowę pokrój na zapałki. Połącz korzeń selera z łodygami selera, szalotką, skórką z cytryny i chrzanem.
Dopraw solą i pieprzem, a następnie wymieszaj dokładnie. Odstaw na około 10 minut. W międzyczasie ubij olej i sok z cytryny. Dopraw solą i pieprzem. Skrop warzywa, a następnie posyp liśćmi selera i posiekaną pietruszką, wymieszaj.
Wpis powstał w wyniku tłumaczenia i na podstawie: 5 Healthy Benefits of Adding Celery to Your Diet