Najlepsze napary ziołowe podczas detoksu sokami i na co dzień!

Oczyszczanie organizmu tak naprawdę zachodzi codziennie. Dlatego każdego dnia warto wspomagać nasze narządy wewnętrzne, które odpowiedzialne są za procesy detoksykacji: wątrobę, nerki i płuca. Jak i największy z narządów naszego ciała, narząd zewnętrzny czyli skórę. To właśnie skóra jest jednym z najważniejszych narządów detokykujących organizm. Organy odpowiedzialne na detoks neutralizują, metabolizują i wydalają toksyny środowiskowe, a także szkodliwe produkty przemiany materii, pozostałości po lekach, metale ciężkie i inne niekorzystne oraz zbędne dla naszego organizmu substancje.

Na kondycję narządów odpowiedzialnych za detoks, a więc ich efektywność w pozbywaniu się szkodliwych substancji, wpływa nasza codzienna dieta oraz suplementy, ilość wody którą pijemy, sposób w jaki przebiegają procesy trawienne w naszym ciele, a także powietrze, którym oddychamy, aktywność fizyczna, również ilość i jakość snu oraz poziom stresu jaki nam towarzyszy. Jak widzisz proces detoksykacji czyli pozbywania się toksyn i innych zanieczyszczeń z naszego organizmu nie jest prosty, przeciwnie, to mocno złożony system naczyń połączonych. Praca każdego z narządów wpływa na kondycję pozostałych.

JAKIE NARZĄDY PEŁNIĄ FUNKCJE DETOKSYKUJĄCE W ORGANIZMIE?

Niestety bardzo często nie jesteśmy w stanie zadbać o większość z tych czynników, żyjemy w permanentnym stresie, nie mamy czasu na przygotowanie zdrowego jedzenia odpowiednio dobrej jakości, brakuje na czasu na sen i odpoczynek oraz regenerację. Brak czasu nie powinien być jednak usprawiedliwieniem. Znacznie łatwiej będzie Ci kontrolować i wpływać na zdrowy styl życia mając wiedzę na temat sposobu funkcjonowania procesów detoksykacji zachodzących w twoim ciele. Zmienisz podejście do swojego organizmu oraz codzienną dietę.

W kontekście detoksykacji organizmu kluczową rolę odgrywają określone witaminy i składniki mineralne, antyoksydanty odpowiedzialne za zmniejszanie tzw stresu oksydacyjnego, bioaktywne związki oraz błonnik. Substancje te oraz ich odpowiedni poziom wspomagają pracę narządów detoksykacyjnych w neutralizacji oraz eliminacji toksycznych substancji. Znajdziesz ich najwięcej w warzywach, owocach i ziołach.

Dlatego właśnie nasza codzienna dieta, a szczególnie wszelkie diety, tak jak detoksy sokami, ukierunkowane na oczyszczanie organizmu, powinny bazować na różnych grupach warzyw i owoców, a ich dopełnieniem powinny być zioła.

Poznajcie najlepsze zioła, jakie rekomendujemy do sporządzenia oczyszczających oraz detoksykujących organizm naparów. Polecamy je szczególnie podczas detoksu sokami cold press. Ale również jako wsparcie narządów detoksykacyjnych na co dzień. Zatem polecamy szczególnie:

NAWŁOĆ I JEJ WŁAŚCIWOŚCI DETOKSYKUJĄCE

Ziele nawłoci wykazuje działanie moczopędne. Zawiera flawonoidy, garbniki katechinowe, kwasy fenolowe oraz saponiny. Dzięki zawartości polifenoli surowiec wspomaga usuwanie z organizmu szkodliwych produktów przemiany materii, poprzez tworzenie rozpuszczalnych w wodzie kompleksów i ich wydalanie z moczem. Ponadto nawłoć pospolita działa: ściągająco, przeciwzapalnie, uszczelniająco na naczynia krwionośne, moczopędnie, a także przeciwzakrzepowo. Jej właściwości lecznicze wykorzystywane są od wieków w kuracji wielu schorzeń.  Dodatkowo pobudza wydzielanie soków trawiennych oraz żółci. Wspomaga leczenie zaburzeń trawienia (gazów, wzdęć, niestrawności czy problemów żołądkowych oraz jelitowych). 

NAPAR Z POKRZYWY

Pokrzywa, jest jednym z naszych ulubionych ziół. Napar z pokrzywy wykazuje bardzo szerokie zastosowanie. Od wieków słynie z pozytywnego wpływu na krew. Pokrzywa zwiększa ilość czerwonych krwinek i hemoglobiny, polecana jest szczególnie w przypadku anemii. Zioło to wykazuje znacznie więcej właściwości prozdrowotnych, w tym wspomagających oczyszczanie organizmu. Wspomaga i przyspiesza eliminację toksyn przez nerki, dzięki działaniu moczopędnemu. Poprawia funkcje trawienne trzustki, za sprawą zwiększenia produkcji enzymów trzustkowych. Dodatkowo dzięki zawartości krzemionki, poprawia kondycję włosów, skóry i paznokci.

Sposób przygotowania:

1 łyżkę suszonych liści pokrzywy, najlepiej ekologicznych lub zbieranych ręcznie, należy zalać szklanką wrzątku i odstawić pod przykryciem na 10 minut. Wypijaj dwa razy dziennie przez miesiąc. Po tym czasie należy zrobić przerwę.

OSTROPEST PLAMISTY

Dzięki swoim właściwościom odtruwającym pomaga oczyścić organizm z zanieczyszczeń. Ostropest jest ziołem silnie regenerującym i działającym ochronnie na wątrobę, ze względu na obecność sylimaryny. Związek ten wykazuje silne właściwości antyoksydacyjne, usuwając wolne rodniki tlenowe, co sprzyja utrzymaniu wysokiego poziomu glutationu w wątrobie. Oprócz tego ostropest wpływa regulująco na proces trawienia, zwiększa wydzielanie soków trawiennych i poprawia przy tym apetyt. Dzieje się tak zarówno dzięki zawartości sylimaryny, jak i związkom goryczkowym, które stymulują układ pokarmowy. 

Sposób przygotowania:

Zmiel w młynku do kawy, ręcznym, nie elektrycznym – ten zbyt mocno podgrzewa nasiona, które pod wpływem temperatury uwalniają ukryte związki toksyczne, przez co zaczynają nam szkodzić, a nie pomagać, łyżkę nasion ostropestu i zalej wrzątkiem. Odstaw pod przykryciem na 20 minut. Wypijaj diw do trzech filiżanek dziennie. Możesz również skorzystać z łatwiejszej wersji i kupić olej z ostropestu, koniecznie tłoczony na zimno. Przechowuj go w szklanej, ciemnej butelce w lodówce.

A jeśli potrzebujesz kompleksowego oczyszczenia organizmu i solidnej dawki witamin sprawdź nasze soki oczyszczające organizm!


Share this post: 

1 komentarz do “Najlepsze napary ziołowe podczas detoksu sokami i na co dzień!

  1. […] o dziko rosnących, niezwykle silnie oczyszczających organizm „chwastach” takich jak mniszek lekarski czy pokrzywa. W połączeniu ze słodkimi owocami jak pomarańcze, ananas, truskawki czy mango, […]

Leave a reply