Focus na Superfood – WĘGIEL AKTYWOWANY (ACTIVATED CHARCOAL)

Być może obiło Ci się gdzieś o uszy o zaletach węgla aktywowanego. Węgiel Aktywowany znajduje zastosowanie w produktach kosmetycznych, napojach, a nawet wypiekach. Choć może się to wydawać releatywnie nowym trendem, w praktyce jest zupełnie inaczej. Uzdrowiciele z zakresu medycyny chińskiej, medycyny ajurwedyjskiej i medycyny zachodniej używają go od ponad 10000 lat. Stosowany jest jako sposobu na wchłanianie i eliminację toksyn z organizmu, oraz przeciwdziałania połykanym truciznom, a także usprawniania procesów trawiennych.

CZYM JEST WĘGIEL AKTYWOWANY?

Węgiel aktywowany, zwany także Węglem aktywnym (łac. carbo activatus), lub węglem leczniczym, jest substancją organiczną, otrzymywaną najczęściej z miazgi drzewnej, która poddawana jest procesowi karbonizacji (w 400–800 st. C), a następnie jest aktywowana, co powoduje uzyskanie silnych właściwości adsorpcyjnych. Cechą charakterystyczną węgla aktywnego jest jego duża powierzchnia wchłaniająca. Produkcja węgla aktywnego jest stosunkowo tania, a więc produkty go zawierające są przystępne cenowo. i bez smaku, to nie tylko zwykłe resztki węgla drzewnego z grilla lub ogniska.

JAKIE SĄ KORZYŚCI ZE STOSOWANIA WĘGLA AKTYWOWANEGO

Działa jako wybielacz zębów! Po prostu użyj łyżki proszku węgla aktywowanego, aby umyć zęby i naturalnie je wybielić – a jednocześnie pozbyć się nieświeżego oddechu. Inne trendy kosmetyczne to tworzenie maseczki na bazie węgla drzewnego, która doskonale oczyszcza skórę i usuwa makijaż.

Możesz także poprawić zdrowie jelit – węgiel aktywowany łagodzi wzdęcia i gazy, ponieważ w przewodzie pokarmowym wiąże się z produktami ubocznymi rozkładu.

Dodatkowe korzyści płynące ze spożycia węgla aktywnego znajdują odzwierciedlenie w zapobieganiu i / lub ograniczaniu wielu zmian biologicznych związanych z procesem starzenia oraz czynnościami nerek. Spowalnia również tempo, w jakim mózg staje się wrażliwy na toksyny, poprawiając funkcje poznawcze.

Istnieją również dowody na to, że węgiel aktywowany pomaga obniżyć całkowitą ilość lipidów, cholesterolu i trójglicerydów we krwi. W jednym z badań kilku pacjentów z wysokim poziomem cholesterolu leczono przez kilka tygodni regulowanymi dawkami węgla aktywowanego i wykazali oni 25% zmniejszenie całkowitego poziomu cholesterolu we krwi.

ZASTOSOWANIE WĘGLA AKTYWOWANEGO

Ponieważ węgiel aktywowany jest używany głównie do usuwania toksyn z organizmu, można go stosować w różnych domowych środkach i zabiegach.

Węgiel aktywowany występuje w postaci drobnego proszku i jest idealny do zastosowań, w których trzeba go mieszać – np. W zabawnej, detoksykującej masce na twarz lub dodaniu go do napoju (ahem, Wake me super up! – pycha!) w celu przeciwdziałania toksynom, które mogłeś spożyć.

Możesz również kupić go w postaci kapsułek! Wspaniale jest mieć je pod ręką, gdy następnym razem zjesz niezdrowy posiłek, wypijesz zbyt wiele koktajli lub po prostu chcesz poprawić ogólny stan zdrowia. Jednak, tak jak w przypadku każdego suplementu, który dodajesz do swojej codziennej rutyny, pamiętaj, aby przejrzeć ulotkę i omówić to z lekarzem.

A jaki jest Twój pomysł na włączenie węgla aktywowanego do swojej rutyny?


Share this post: 

Bądź pierwszym, który wypowie się na temat „Focus na Superfood – WĘGIEL AKTYWOWANY (ACTIVATED CHARCOAL)”;