Zastanawiasz się co zjeść dziś na kolację? Kolacja jest posiłkiem, o którym mawia się, że „powinniśmy podzielić się z wrogiem”. Czy aby na pewno tak powinno być? Spójrzmy tylko na Włochów, celebrujących kolacje jak żaden z innych posiłków spożywanych w ciągu dnia. Z radością, apetytem i w gronie przyjaciół. Idąc tym tropem, proponujemy Ci spróbowania przygotowywania pysznych, zdrowych kolacji i dzielenia się nimi z najbliższymi. Posiłek jedzony w przyjaznym, miłym towarzystwie i dobrej energii, to doskonałe zwieńczenie dnia, a przy tym często jedyna potrawa, którą możemy zjeść powoli, w skupieniu i spokoju. Dlatego wykorzystajmy ten czas na zjedzenie odżywczej, zdrowej, pełnowartościowej, ale i lekkiej kolacji. Będzie to pokarm nie tylko dla ciała, ale także dla naszej psychiki i ducha.
Ajurweda, czyli najstarsza nauka o zdrowiu, mówi że „jesteś tym co jesz, pijesz, oddychasz oraz jaką energią i ludźmi się otaczasz„.
Co zjeść na zdrową kolację?
Kolacja powinna być pełnowartościowym posiłkiem czyli zawierać wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Zadbaj o dobre źródła białka, złożone węglowodany, niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, ale także o witaminy i minerały z warzyw. Dzięki prawidłowo zbilansowanemu, lekkostrawnemu posiłkowi umożliwisz Twojemu organizmowi porządny wypoczynek w nocy. Jednak, aby regeneracja była możliwa należy przestrzegać kilku zasad:
- nie jedz zbyt późno – zbyt późna, a do tego obfita, ciężka kolacja to gwarantowane problemy z zaśnięciem. Obciążone organy wewnętrzne, konieczność trawienia w nocy i mocny dyskomfort, którego żyjąc zdrowo chcemy przecież uniknąć. Poza tym, jeśli budzisz się z obrzękami pod oczami i wzdętym brzuchem, czujesz niechęć do jedzenia śniadań, to być może właśnie jadasz zbyt późne i zbyt obfite kolacje. Najlepiej jeść nie później niż 2-3 godziny przed snem. Choć jest to oczywiście, jak zawsze, indywidualna kwestia. Jeśli cierpisz na choroby układu pokarmowego, insulinooporność, cukrzycę lub inne schorzenia dietozależne, to z pewnością otrzymasz konkretne rady od swojego lekarza czy dietetyka.
- nie jedz zbyt wcześnie – bywają przypadki, gdy naprawdę nie warto robić zbyt długiej przerwy między kolacją a śniadaniem. Na bardzo wczesne kolacje, obiadokolacje lub w zasadzie ich brak decydują się głównie osoby, którym zależy na redukcji masy ciała. W ten sposób można niestety doprowadzić do nagłego spadku poziomu glukozy we krwi oraz rozregulowania metabolizmu. Jest to szczególnie niebezpieczne w przypadku osób chorujących na hipoglikemię. Brak zjedzonej kolacji często kończy się również nocnym podjadaniem, zazwyczaj niezdrowych produktów.
- zacznij jeść ciepłe kolacje – kolacje jedzone na ciepło, a dokładniej obróbka termiczna jak gotowanie, duszenie czy pieczenie z porcją zdrowego tłuszczu sprawia, że posiłki lepiej i szybciej się trawią. Lepsze trawienie sprawia, że organizm może się regenerować podczas snu. Zapewne wiesz, że to właśnie w nocy zachodzą procesy detoksykacji, czyli oczyszczania organizmu, ale i podziału – tworzenia nowych komórek. Twoje ciało po zjedzeniu lekkiej kolacji ma mniej roboty w ciągu nocy i może odpocząć. Ciepłe kolacje szczególnie polecamy w czasie jesienno-zimowym, ale także osobom odchudzającym się oraz zmagającym się z problemami jelitowymi. Tu prym wiodą lekkie warzywne zupy,
- nie jedz produktów ciężkostrawnych – ciężkostrawna kolacja czy przetworzone jedzenie powoduje dolegliwości ze strony układu pokarmowego, ale również problemy z zaśnięciem czy nawet koszmary senne. Zrezygnuj zatem z potraw smażonych, tłustych i bogatych w cukry proste na kolację,
- dostosuj co zjeść na kolację do swoich potrzeb – wybór tego, co zjeść na kolację, jakie produkty najlepiej wybrać na kolację zależy to od indywidualnych preferencji. To co warto zjeść przed snem zależy min od zapotrzebowania organizmu, stylu życia, tego czy trenujesz wieczorem czy rano, a także od ewentualnych schorzeń na które cierpisz. I tak osobom mającym problemy z trawieniem rekomendujemy spożywanie kolacji węglowodanowo – tłuszczowych. Tak lekka kolacja składająca się najlepiej z warzyw podanych na ciepło, np pieczonych, duszonych czy krótko smażonych na małej ilości zdrowego tłuszczu np na maśle klarowanym czy ciepła zupa roślinna będą idealnym wyborem. Kolacja prebiotyczna jest nie tylko lekkostrawna, ale pomaga również w ogrzaniu organizmu w tym nerek i jelit. Narządy te uwielbiają ciepło pochodzące z pożywienia. Jeśli masz problemy z zasypianiem, zadbaj o dobre źródła magnezu w ostatnim posiłku. Zrezygnuj z czarnej, ale także zielonej herbaty, bo są to napoje pobudzające, a zamiast tego wybierz napary ziołowe np. z rumianku, kopru włoskiego, melisy lub lipy,
- nie jedz zbyt wiele – zbyt duża objętość oraz kaloryczność kolacji sprawi, że nie będziesz dobrze spać. Po zbyt obfitym posiłku możesz mieć problemy z zaśnięciem i budzić się w nocy. Obudzisz się niewyspany, a Twój organizm zamiast się regenerować i uruchomić proces nocnej detoksykacji będzie obciążony trawieniem. Nie będzie miał szans na uporanie się z nadwyżką energii dostarczonej z pożywieniem. Pamiętaj, że lekkostrawna, niskokaloryczna, zdrowa kolacja też może być sycąca.
Przepisy na szybkie, proste i zdrowe kolacje – czyli co zjeść na zdrową kolację
Przepisy za zdrowe i lekkie kolacje zazwyczaj bazują na podobnych, prostych i łatwo dostępnych składnikach i szybkim sposobie przygotowania. Szybko i zdrowo przygotujesz przede wszystkim duszone warzywa, kasze np quinoa, jaglaną czy gryczaną ale również zdrowe tłuszcze ułatwiające trawienie jak masło klarowane, oliwę czy zimno tłoczony olej lniany. Tłuszcze te są o wiele bardziej łatwo strawne niż ciężkie i nie polecane na noc orzechy, nasiona i pestki. Nie zapominaj też oczywiście o odpowiedniej ilości płynów w ciągu dnia oraz przed snem.
Warzywa duszone z kaszą jaglaną
Składniki:
- 1 mała cebula,
- 2 ząbki czosnku,
- cukinia
- czerwona papryka,
- świeże pomidory malinowe latem lub pomidory przecierane zimą,
- świeża natka pietruszki,
- bazylia,
- zioła i przyprawy: sól kłodawska, pieprz świeżo mielony, kurkuma, ostra papryka,
- masło klarowane,
- kilka łyżek tahini czyli pasty sezamowej,
- sok z połowy cytryny,
- kasz jaglana.
Przygotowanie:
Czosnek i cebulę obieramy, kroimy drobno i podsmażamy na maśle klarowanym. Dorzucamy umyte i pokrojone pomidory, a w miarę potrzeby dolewamy trochę wody. Dusimy.
Gdy pomidory będą już lekko podduszone dodajemy pokrojoną paprykę, cukinię, sok z cytryny, zioła i przyprawy (za wyjątkiem soli i natki pietruszki). Następnie dodajemy tahini, sól i posypujemy całość natką pietruszki, mieszamy, podduszamy dosłownie chwilę i podajemy.
A jak podajemy? Najlepiej z ugotowaną na sypko kaszą jaglaną polaną delikatnie oliwą. Kaszę jaglaną przelewamy wrzątkiem, aby wypłukać ją i pozbyć się goryczki, a następnie gotujemy 15 minut.
Pieczone bataty z wege dipem
Przepis na pyszne pieczona bataty znajdziesz w naszym wcześniejszym wpisie, w całości poświęconym cudownym właściwością jakie posiadają słodkie ziemniaki. Jeśli natomiast szukasz szybkiego pomysłu na pyszną, sycącą i zdrową kolację, sprawdź nasz przepis na bataty z piekarnika z wegetariańskim dipem.
Składniki:
- bataty 2 sztuki,
- olej rzepakowy,
- sól gruboziarnista morska lub kłodawska.
Przygotowanie:
Bataty dokładnie myjesz i obierasz ze skórki. Kroisz na małe kawałki, im mniejsze tym szybciej się upieką. Przełóż pokrojone bataty na blaszkę do pieczenie wyłożoną papierem po pieczenia. Dopraw solą i polej olejem. Włóż do piekarnika nagrzanego do temperatury 200 – 220 stopni i piecz około 30 minut. Dzięki polaniu słodkich ziemniaków olejem, staną się pysznie chrupiące i apetycznie przyrumienione.
Do przygotowanie wege dipu potrzebujesz:
- ser feta,
- jogurt grecki,
- ząbek czosnku,
- łyżeczkę oliwy.
Ser rozgnieć widelcem, dodaj czosnek przeciśnięty przez praskę lub drobno posiekany, jogurt i oliwę. Wymieszaj całość i gotowe.
Co zjeść na kolację po treningu – jajecznica bez jajka czyli tofucznica
Składniki:
- 360 g tofu naturalnego,
- 2 pomidory malinowe,
- 1 cebula,
- 2 garście posiekanego świeżego szczypiorku,
- zioła i przyprawy: 1 mały pęczek zielonej pietruszki, szczypiorek, 1 łyżeczka curry, sól i pieprz świeżo mielony, kurkuma,
- oliwa z oliwek.
Przygotowanie:
Cebulę obieramy, kroimy drobno, a następnie dusimy w oliwie z oliwek na dobrze rozgrzanej patelni. Gdy cebulka się udusi, dodajemy pokruszone w dłoniach tofu, oraz drobno pokrojone pomidory i curry. Wszystko dokładnie mieszamy i pozostawiamy na ogniu przez kilka minut. Dorzucamy szczypiorek, sól, posiekaną zieloną natkę pietruszki, mieszamy, pozostawiamy jeszcze chwilę na ogniu.
Kanapkowa pasta z soczewicą i warzywami korzeniowymi
Składniki:
- duża filiżanka suchej czerwonej soczewicy,
- 1 niewielki seler,
- 2 korzenie pietruszki,
- 1 cebula,
- 2 ząbki czosnku,
- 1 pęczek natki pietruszki,
- 1 łyżka sosu sojowego,
- łyżka oliwy z oliwek,
- 2 łyżki tahini – pasty sezamowej,
- szczypta kminu rzymskiego, soki morskiej bądź kłodawskiej, pieprz, czosnek niedźwiedzi lub curry,
- surowy seler naciowy, marchewka pokrojona w słupki oraz chleb żytni na zakwasie.
Przygotowanie:
Soczewicę należy dokładnie wypłukać na sitku pod bieżącą wodą. Następnie gotować do miękkości (przez około 15 minut) w osolonej wodzie razem z obraną i pokrojoną cebulą. Po ugotowaniu pozostawić do ostygnięcia. Seler i korzeń pietruszki porządnie umyć, nie obierać i ugotować „w mundurkach”. Pozostawić do ostygnięcia. Obrać i pokroić dość drobno. Ugotowaną, ostudzoną soczewicę, seler, korzeń pietruszki i obrany, surowy czosnek przełożyć do dużej miski. Delikatnie blendujemy całość, na dość gładką masę. Dodajemy natkę pietruszki, tahinę, zioła, oliwę i sos sojowy. Pasta gotowa. Możesz posmarować nią kanapkę lub zjeść z surowymi warzywami. Tak lekka, ale sycąca kolacja sprawdzi się jako posiłek po treningowy, a przy tym nie obciąży zbytnio Twojego organizmu przez snem.
Zupy roślinne od Juice Concept czyli co zjeść na zdrową kolację
Nie przepadasz za gotowaniem czy wieczornym staniem przy garach, a może zwyczajnie brakuje Ci czasu na codzienne przygotowanie potraw? Chcesz jednak dbać o zdrowie swoje oraz Twoich najbliższych. Jeść lepiej, zmienić nawyki żywieniowe na zdrowsze. Zadbać o swoje ciało, wzmocnić trawienie, pozbyć się wzdęć czy niestrawności. A przy tym jeść więcej warzyw, a ograniczyć lub wyeliminować spożycie mięsa? Roślinne, domowe zupy czy dieta zupowa od Juice Concept to coś co z pewnością polubisz. Sprawdź koniecznie naszą ofertę zdrowych, naturalnych zup w słoikach z dostawą na terenie całego kraju! Takie zupy są doskonałą formą zdrowej, odżywczej i lekkiej kolacji. Dzięki lodówce pełnej naszych zup czy soków świeżo wyciskanych nie będziesz się już zastanawiać co zjeść na kolację gdy nie masz nastroju czy czasu na gotowanie.