Jak przetrwać detoks sokowy? Triki na czas detoksu.

Przeprowadzasz właśnie swój pierwszy detoks sokowy lub dopiero go planujesz? W poprzednim artykule podzieliliśmy się sprawdzonymi wskazówkami, jak przygotować się do takiej kuracji. Tym razem mamy garść porad na to, jak przetrwać detoks sokowy oraz towarzyszące mu skutki uboczne. Ból głowy, biegunka, niestrawność czy męczące uczucie głodu to częste objawy procesu oczyszczania. Jak wytrwać w detoksie, by nie zakończyć go przedwcześnie i zobaczyć możliwie najlepsze rezultaty? Podpowiadamy!

jak przetrwać detoks sokowy

Sprawdzone triki na walkę z głodem

Detoks sokowy to kilkudniowa oczyszczająca kuracja oparta na świeżo wyciskanych sokach. Wiąże się więc z czasową rezygnacją z klasycznych posiłków. Czy przetrwanie detoksu sokowego i braku jedzenia przez trzy lub nawet pięć dni jest w ogóle realne? Jak najbardziej – trzeba tylko wiedzieć, jak pokonać męczący głód. Niewiele osób wie o tym, że często nasze organizmy mylą głód z… pragnieniem. Właśnie dlatego podczas detoksu zalecamy picie większej ilości wody. Powoduje to nie tylko wyeliminowanie fałszywego poczucia głodu, ale też pozwoli utrzymać optymalne nawodnienie i odżywienie komórek w ciele (woda wspomaga transport składników odżywczych do komórek).

Oczywiście, po całym dniu bez klasycznych dań trudno mówić już o fałszywym głodzie. Nasze żołądki dobitnie sygnalizują, że pora coś zjeść. Aby jednak przetrwać detoks sokowy i maksymalnie czerpać z jego dobroczynnych korzyści, postaraj się powstrzymać przed jedzeniem. Spróbuj odwrócić swoje myśli. Zajmij się hobby, obejrzyj film, wyjdź na spacer lub zrób długo odwlekane porządki na dnie szafy. W międzyczasie popijaj wodę, wodę z niewielkim dodatkiem cytryny i mięty, bądź jeden z polecanych przez nas naparów (omówimy je w kolejnym akapicie).

Musisz mieć świadomość, że z Twoim ciałem nie dzieje się nic złego. Po prostu organizm przez lata został przyzwyczajony do przyjmowania większej liczby kalorii i jedzenia o dużo większej objętości. Z czasem żołądek dostosuje się do „nowego trybu żywienia” i przestanie się buntować. Z naszego doświadczenia oraz rozmów z klientami wynika, że uczucie silnego głodu mija całkowicie po dwóch pierwszych dniach detoksu. Podsumowując, jak przetrwać detoks sokowy i towarzyszący mu głód? Uzbroić się w cierpliwość, dyscyplinę oraz nieco wyrozumiałości dla własnego żołądka.

Co najlepiej pić w trakcie detoksu sokowego oraz jak najlepiej przetrwać detoks sokowy?

Odpowiedź nasuwa się sama – oczywiście należy pić soki. Przed rozpoczęciem detoksu dokładnie rozplanuj sobie, gdzie kupisz soki (lub z jakich owoców i warzyw je wyciśniesz). Do detoksu wybieraj wyłącznie niepasteryzowane, wyciskane soki z roślin o możliwie niskiej zawartości cukru. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jakie soki polecamy do detoksu sokowego, zajrzyj do poprzedniej części tej serii. Czy poza zaplanowanymi sokami oraz wodą możesz pić coś jeszcze? Oczywiście! Polecamy sięgać po napary ziołowe, na przykład napar z pokrzywy. Pokrzywa wykazuje silne właściwości moczopędne, wspomagając organizm w usuwaniu toksyn. Co więcej, poprawia funkcje trawienne trzustki, dzięki czemu złagodzi niektóre nieprzyjemne dolegliwości żołądkowe towarzyszące procesowi oczyszczania podczas detoksu sokowego. Taki napar możesz przygotować samodzielnie: wystarczy, że łyżkę suszonych liści pokrzywy zalejesz szklanką wrzątku i pozostawisz pod przykryciem na około 10 minut.

Warto też sięgnąć po napar z ostropestu plamistego. To roślina o niezwykłych właściwościach odtruwających – będzie niczym dodatkowe wsparcie w procesie oczyszczania. Fenomenalnie reguluje trawienie (wspomaga wydzielanie soków trawiennych), dzięki czemu będzie nieocenionym pomocnikiem dla osób, które nie wiedzą, jak przetrwać detoks sokowy i towarzyszące mu dolegliwości żołądkowe. Ostropest najlepiej zmielić w młynku ręcznym, a następnie łyżkę przygotowanej mieszanki zalać wrzątkiem i odstawić na 20 minut. Taki napar warto pić nawet po zakończeniu sokowej diety.

detoks sokowy

Sposoby na ból głowy w trakcie detoksu sokowego

Ból głowy, senność, brak energii, dekoncentracja, a nawet delikatne zawroty głowy to najpopularniejsze negatywne objawy, jakie można odczuwać podczas sokowego oczyszczania. Jeśli nie są bardzo silne, postaraj się nie sięgać po
tabletki przeciwbólowe. Chociaż łagodzą ból, są niestety szkodliwą chemią, której podczas oczyszczania wolimy unikać. Warto uświadomić sobie, że takie reakcje są całkowicie normalne. Tak już niestety jest – jedni podczas diety
sokowej czują się znakomicie; inni kilka dni spędzają na kanapie. Właśnie dlatego wszystkim, którzy zastanawiają się, jak przetrwać detoks sokowy, polecamy podejście do tematu z głową: zaplanowanie sobie wolnego w pracy lub przeprowadzenie oczyszczania w trakcie weekendu.

Jeśli dopadnie Cię migrena, osłabienie lub ból głowy, postaraj się znaleźć balans. Pij dużo wody, spędzaj czas na powietrzu, porządnie się wysypiaj i szukaj odpoczynku. Unikaj zbędnego wysiłku (zarówno intensywnego sportu, jak i wymagających zajęć domowych). Twój organizm z pewnością Ci się za to odwdzięczy, a nieprzyjemne dolegliwości błyskawicznie miną. U większości osób bóle głowy ustają maksymalnie po dwóch dniach. Warto na to poczekać.

Biegunka, niestrawność, problemy żołądkowe – jak
przetrwać detoks sokowy?

Biegunka, nudności, zaparcia i inne problemy natury trawiennej to kolejne nieprzyjemne objawy, jakie możemy odczuwać podczas oczyszczania sokami. U większości osób nudności lub zgaga utrzymują się przez cały pierwszy dzień oczyszczania. Wynika to jedynie z uczucia głodu i nie jest najmniejszym powodem do zmartwień! Jeśli Ty również zauważysz u siebie podobne objawy, po prostu pij dużo wody (zwykłej wody mineralnej bądź z niewielką ilością cytryny) lub sięgaj po napary ziołowe (tutaj najlepiej sprawdzi się napar z ostropestu plamistego). Po dniu lub dwóch nudności odejdą w zapomnienie razem z głodem.

Biegunka podczas detoksu sokowego także jest całkowicie normalnym symptomem. Pamiętaj, że pijąc jedynie soki i rezygnując z posiłków w formie stałej, nie dostarczasz swojemu ciału błonnika. To właśnie błonnik odpowiada
za regulowanie perystaltyki jelit. Możliwe więc, że będziesz zmuszony korzystać z toalety nieco częściej niż zwykle. Są jednak tego plusy – z pewnością natychmiast poczujesz się lżejszy o kilka kilogramów!

Każdy organizm jest inny. I tak jak niektórzy skarżą się na biegunki, tak inni doświadczają męczących zaparć. To również nie jest powodem do niepokoju. Aby złagodzić problem, pij dużo wody oraz napar z rumianku i kopru włoskiego. Na regulację jelit fenomenalnie wpłynie też wypijanie na czczo szklanki ciepłej wody z dodatkiem pieprzu cayenne. Jeśli to możliwe, nie sięgaj po apteczne leki na przeczyszczenie. Zaparcia są jedynie chwilowym objawem i
z pewnością miną jeszcze zanim zakończysz detoks.

Odstaw kofeinę

Już na kilka dni przed rozpoczęciem detoksu sokowego warto odstawić picie kawy. Chociaż zawiera wiele korzystnych dla nas substancji, to wprowadza organizm w niepożądany na detoksie zasadowy stan. Tylko jak przetrwać detoks sokowy bez kawy? Postaraj się znaleźć zdrowszy zamiennik – na przykład zieloną herbatę matcha, ziołowy napar lub szklankę ciepłej wody z dodatkiem cytryny. Jeśli jesteś prawdziwym kawoszem i nie wyobrażasz sobie poranka bez kubka tego aromatycznego naparu, w ostateczności możesz sięgnąć po niskokwasową kawę, która nie zakłóci poziomu alkaliczności organizmu. Raz na jakiś czas możesz wypić klasyczną kawę, ale powinna być to kawa bez dodatków w postaci mleka, śmietanki czy cukru.

Na czas oczyszczania należy też zrezygnować ze spożywania innych napojów zawierających kofeinę. Zaliczamy do nich chociażby napoje energetyczne oraz niektóre napoje gazowane, jak Coca-Cola czy Pepsi. Nie wymieniaj ich na
wersje bezcukrowe! Jesteśmy pewni, że będziesz w stanie przetrwać bez nich te kilka dni. Kto wie – być może takie chwilowe odstawienie napojów gazowanych okaże się zmianą, która zostanie z Tobą na dłużej?

Sport a oczyszczanie sokowe – czy trzeba rezygnować z
ruchu?

W większości poradników na temat oczyszczania sokowego można znaleźć informację, że uprawianie sportu podczas detoksu jest niewskazane. Zastanawiasz się, jak przetrwać detoks sokowy bez codziennego treningu? Wcale nie musisz z niego rezygnować! U każdej osoby proces oczyszczania wygląda zupełnie inaczej. Niektórzy mają zaparcia, bóle głowy i opisują objawy zbliżone do łagodnego przeziębienia. Inni są ich całkowitym przeciwieństwem – czują się lekko, a osłabienie jest niewielkie. Wszystko więc zależy od tego, jak zachowuje się Twój organizm. Jeśli czujesz się na siłach, by uprawiać sport, możesz to robić. Podejdź jednak do tego z rozsądkiem.

Jakie sporty sprawdzą się najlepiej podczas detoksu sokowego? Z powodzeniem możesz wykonać łagodną praktykę jogi, pilates bądź po prostu delikatnie porozciągać się na macie. Warto też pójść na spacer lub krotką i nieforsującą przejażdżkę rowerem. Zdecydowanie odradzamy wykonywanie treningów typu cardio czy siłowych. Detoks to nie jest też dobry moment na bieganie maratonów, podnoszenie ciężarów, intensywny fitness czy piłkę nożną. Na te kilka dni postaraj się znaleźć balans i słuchać własnego ciała. Jeśli na co dzień jesteś sportowym duchem, a podczas oczyszczania nie masz siły wyjść na spacer, to pozwól sobie na leżenie w łóżku. Nic złego się nie stanie. Wręcz przeciwnie – poczujesz, że w Twoim organizmie dzieje się prawdziwa przemiana.

Jak przetrwać detoks sokowy, by mieć ochotę na więcej? Kluczem jest odpowiednie przygotowanie oraz świadomość tego, że wszystkie nieprzyjemne skutki uboczne niedługo miną. Pierwsze dwa dni są zawsze najcięższe – kiedy tylko uda Ci się je przetrwać, dalsza część detoksu pójdzie już znacznie prościej. Teraz pozostaje Ci jedynie mądre wyjście z diety oraz utrzymanie jej pozytywnych efektów jak najdłuższej. Jak to zrobić? O tym opowiemy w kolejnym artykule!


Share this post: 

Bądź pierwszym, który wypowie się na temat „Jak przetrwać detoks sokowy? Triki na czas detoksu.”;