Dieta zupowa – na czym polega, wady i zalety. Ile można schudnąć, jedząc zupy?

Obok diety sokowej, nazywanej niekiedy juicingiem, pojawiła się nowość czyli dieta zupowa, inaczej souping. Jak łatwo się domyślić, kolejna dieta oczyszczająca organizm polega na jedzeniu naturalnych, zdrowych zup. Kilkudniowy detoks zupowy przynosi fenomenalne i szybkie efekty. A do tego jest sycący i smaczny. Chociaż ta metoda odchudzania wydaje się idealna, dieta zupowa nie powinna trwać dłużej niż maksymalnie kilka tygodni.

dieta zupowa

Na czym polega detoks zupowy?

Souping, czyli dieta, na której jemy wyłącznie zupy z odżywczymi, bogatymi w witaminy dodatkami jest bardzo zdrowa, nie powinna natomiast trwać dłużej niż przez kilka tygodni. Do odchudzających potraw dodajemy głównie świeże warzywa, zioła i przyprawy takie jak przeciwzapalna kurkuma, wskazane jest bowiem spożywanie urozmaiconych dań, dzięki czemu dostarczymy organizmowi szeregu składników odżywczych.

Do przygotowania zup oprócz warzyw wykorzystać możemy także nasiona, przyprawy oraz zdrowe tłuszcze. Ograniczone powinno być jest dodawanie do wywarów makaronu czy ryżu. W czasie diety dostarczamy do organizmu około 1000 kcal dziennie. Ważna jest regularność posiłków, która zwiększy sytość i ułatwi wytrwanie w odchudzaniu.

Souping – zalety i wady

Dzięki diecie zupowej możemy oczyścić organizm z toksyn i poprawić metabolizm. Oczyścić i odciążyć układ pokarmowy. Odżywić oraz nawodnić ciało. Dostarczając sobie przy tym mnóstwa witamin i minerałów. 

Same korzyści? Nie do końca. Pamiętaj, że każda dieta polegająca na stosowaniu przez określony czas dużych restrykcji żywieniowych jest na dłuższą metę nieskuteczna. Jedzenie samych zup z pewnością spowoduje spadek masy ciała oraz oczyszczenie organizmu, ale nie można stosować jej zbyt długo. Naturalnie bardzo ważna jest trwała zmiana nawyków żywieniowych. Dieta zupowa jest fenomenalnym przygotowaniem do wprowadzenia do zdrowego stylu życia. Nie traktuj jej jak diety cud. Jeśli tak właśnie zrobisz, to z całą pewnością niedługo potem kilogramy wrócą i to z nadwyżką. Dieta, w której ucięto zbyt dużo kalorii, trwająca zbyt długo, powoduje w późniejszym czasie wilczy apetyt i szybsze przybieranie na wadze. Potraktuj raczej detoks zupowy jako oczyszczenie i regenerację organizmu, początek zmian jakie wprowadzisz na stałe w swoim sposobie odżywiania się, niż antidotum na zgubienie zbędnych kilogramów.

Zupowy detoks, nazywany również jako zuping, a po angielsku „souping” (analogicznie do słowa „juicing”, oznaczającego wyciskanie soków lub sokowy detoks) powstał jako dieta oczyszczająca organizm. Opiera się na jedzeniu 4-6 płynnych posiłków dziennie, najlepiej maksymalnie przez 7 dni. Po zakończeniu diety zupowej warto jeść jeszcze zupy w ramach 1-2 posiłków dziennie przez co najmniej tydzień. Najlepiej jest wprowadzić zdrowe, naturalne zupy do swojej codziennej diety, na stałe. Długofalowo taką płynną dietę można jak najbardziej stosować przez jeden dzień każdego tygodnia.

dieta zupowa

Dieta zupowa – jakie daje korzyści dla zdrowia?

  • Produkty roślinne są spożywane w całości, a nie tylko w części, dzięki czemu zapewniają wszystkie zawarte w nich związki odżywcze, w tym spore ilości sycącego błonnika, który dobroczynnie wpływa na pracę jelit.
  • Dieta zupowa składa się z większej ilości warzyw niż z owoców, dzięki temu zawiera mniej cukrów. Jest bezpieczna dla cukrzyków jak i również dla osób cierpiących na insulinooporność.
  • Jedzenie gotowanych zup nie powoduje gwałtownych wahań poziomu glukozy i insuliny we krwi dzięki niskiej zawartości cukrów i większej ilości błonnika. W efekcie oznacza to bardziej stabilny poziom energii i mniejsze ryzyko wystąpienia uczucia słabości czy nudności.
  • Dzięki spożywaniu ciepłych, poddanych obróbce cieplnej produktów naturalnych dieta zupowa usprawnia trawienie i przeciwdziała zaparciom.
  • Zdrowe zupy, szczególnie te kremowe czy z pożywną soczewicą są bardzo sycące, często bardziej niż wiele innych dietetycznych dań, a jeśli uwzględniają dodatki białkowe, umożliwia utrzymanie długotrwałej sytości i poziomu energii oraz kontrolę apetytu.
  • Zupy działają rozgrzewająco, co jest bardzo wskazane zwłaszcza w chłodnej części roku (w tej ciepłej można wybierać zupy jedzone w temperaturze pokojowej) oraz przy odchudzaniu się, ponieważ deficyt kalorii często przyczynia się do niedostatecznej produkcji ciepła przez organizm.
  • Zupy je się wolniej, dzięki czemu takie posiłki dają większe poczucie sytości, są również lepiej rejestrowane przez mózg, co dodatkowo zwiększa satysfakcję z jedzenia.
  • Dieta zupowa pozwala bardzo dobrze nawodnić organizm. Woda jest związana przez błonnik z warzyw.
  • Detoks zupowy możesz przygotować samodzielnie w domu lub skorzystać z naszej dostępnej już postaci gotowych, zdrowych zup.
Dieta zupowa – menu

W kwestii wyboru zup istnieje naprawdę duża dowolność, a co za tym idzie spore pole do popisu. Wśród polecanych zdrowych i odchudzających zup nie znajdzie się jednak grochówka, staropolski żur czy zupa cebulowa – posiłki diety zupowej nie powinny być zbyt tłuste, a za to lekkostrawne oraz pełne warzyw, ziół i przypraw. Zuping w wersji detoks będzie oznaczał spożywanie głównie warzyw i bardzo niewielkich ilości białka. Taka kuracja nie powinna być prowadzona dłużej niż przez kilkanaście dni.

Płynna dieta może być elementem dłuższej diety odchudzającej, posiłki wówczas powinny zawierać białko (optymalnie po 30 g), dzięki czemu dieta będzie zbilansowana. Polecane dodatki roślinne zapewniające ten składnik to m.in.:

  • soczewica, cieciorka, groszek, fasola a także inne nasiona roślin strączkowych,
  • komosa ryżowa, kasza jaglana, amarantus lub gryka,
  • pestki dyni lub słonecznika,
  • masła orzechowe oraz migdałowe,
  • orzechy surowe lub podprażone,
  • łuskane lub mielone nasiona konopii,
  • bób lub zielone nasiona soi (edamame),
  • tofu, tempeh lub seitan (substytut mięsa wytwarzany z glutenu)
  • koncentrat białka roślinnego (np. sojowego, grochowego, konopnego itp.) jako dodatek do zup typu krem oraz tych na słodko.
Jakie zasady ma dieta zupowa?

No dobrze, teraz zapewne zastanawiasz się jak gotować zupy i jak je jeść, by wspierały chudnięcie, trawienie i usuwanie toksyn oraz zbędnych produktów przemiany materii? Warto robić to według poniższych zasad:

  1. Jeśli stosujesz dietę zupową dłużej niż przez 1 dzień, nie ograniczaj się do wyłącznie jednego rodzaju zupy. Codziennie jedz co najmniej 2-3 rodzaje zup, najlepiej przygotowanych z różnych warzyw i przypraw.
  2. Gotuj zupy od podstaw, samodzielnie. Unikaj gotowych i niezdrowych produktów, takich jak kostki rosołowe, koncentraty bulionu, maggi czy przyprawy z dodatkami wzmacniającymi smak, a także warzywa w puszkach.
  3. By podnieść smak zupy, można dodawać do niej ekologiczne kostki rosołowe (bez tłuszczu utwardzonego, glutaminianu sodu i soli), a także jasny sos sojowy i pastę sojową miso (przed jedzeniem, by nie traciły witamin z grupy B i innych cennych związków przy ogrzewaniu). Lub po prostu do bulionów dodawać więcej warzyw, aromatycznych przypraw czy świeżych ziół.
  4. Staraj się ułożyć jadłospis zupowy tak jak inną zdrową dietę – na śniadanie jedz zupy najbardziej kaloryczne i sycące, z dodatkiem białka oraz zdrowego tłuszczu, a na kolację wybieraj te najlżejsze.
  5. Jeśli jedynym rodzajem posiłku na diecie jest zupa, jedz ją do syta, co kilka godzin, nie rzadziej niż 4-6 razy dziennie.
  6. Zupy gotuj tylko tak długo, by składniki zmiękły, a warzywa najlepiej pozostały półtwarde (jak makaron – al dente). Ale również dzięki temu zachowają większą wartość odżywczą.
  7. Unikaj zup zbyt gęstych, ale i tych, w których głównym składnikiem jest woda. Szybko będziesz głodny.
  8. By dodatkowo podnieść poziom sytości po wodnistym posiłku, jakim jest zupa, sięgaj po chrupiące dodatki, takie jak np. podprażone orzechy, surowe warzywa czy czipsy warzywne bez tłuszczu i soli.
Dieta zupowa – opinie

Skąd bierze się tak duża skuteczność diety zupowej? Dzięki dużej zawartości wody zupy pozwalają najeść się przy spożyciu mniejszych dawek kalorii niż przy jedzeniu pokarmów stałych, przy zachowaniu odczucia sytości. Co jednak ważne, okazuje się, że woda powinna wchodzić w skład posiłków – wypicie dużej szklanki napoju po klasycznym posiłku nie zadziała tak, jak zjedzenie zupy zawierającej taką samą ilość płynu. Powód: woda związana przez składniki z żywności spowalnia opróżnianie żołądka, co przedłuża odczuwanie sytości po jedzeniu. Ta zależność jest również powodem skuteczności diety zupowej.


Share this post: