Jak przygotować się do detoksu sokowego? Sprawdzone triki przed rozpoczęciem detoksu.

Planujesz swój pierwszy w życiu detoks sokowy, ale boisz się, że w nim nie wytrwasz? Poprawne przygotowanie do detoksu sokowego to absolutny klucz do sukcesu, niezależnie od tego, ile dni oczyszczania planujesz. Tak gwałtowna zmiana diety to spory stres dla naszego organizmu i tylko od nas zależy, jak przygotujemy na niego zarówno nasze ciało, jak i psychikę. W tym artykule zebraliśmy wszystkie nasze sprawdzone triki na to, jak przygotować się do detoksu sokowego, by poszedł sprawnie i nie zniechęcił do kolejnych kuracji!

jak przygotować się do detoksu sokowego

Wybierz metodę małych kroków

Przygotowując się do detoksu sokowego, nie rzucaj się od razu na głęboką wodę. Jednym z najlepszych tricków na to, by przetrwać detoks sokowy, jest rozpoczęcie od naprawdę krótkiego oczyszczania: od 3 do maksymalnie 5 dni.
Jesteśmy pewni, że detoks trzydniowy będą w stanie wytrzymać właściwie wszystkie osoby, które nie mają żadnych zdrowotnych przeciwwskazań do tego, by taki detoks przeprowadzić. Jeśli jednak przerażają Cię nawet 3 dni sokowania, przejdź na taką dietę na jeden dzień. Potraktuj to jak próbę – zarówno dla Twojego ciała, jak i psychiki. Z doświadczenia wiemy, że większość barier siedzi bowiem w naszych głowach.

Najlepszy moment na rozpoczęcie detoksu sokowego

Jak przygotować się do detoksu sokowego, aby nie skończyć go przedwcześnie?
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak istotny jest sam moment rozpoczęcia takiej diety. Nigdy nie decyduj się na detoks sokowy podczas intensywnego, stresującego okresu w życiu. Musisz mieć świadomość tego, że tak gwałtowne ograniczenie kalorii oraz chwilowe odstawienie białka i błonnika może przynosić różne efekty uboczne, takie jak bóle głowy czy biegunki. Czy na pewno możesz sobie teraz na to pozwolić? Omijaj też okresy, w których planujesz dużo spotkań towarzyskich – wiążą się z niepotrzebnymi pokusami związanymi z jedzeniem, piciem i używkami. Najlepszym momentem na taką sokową kurację jest kilkudniowy urlop lub po prostu weekend (gdy planujesz detoks trzydniowy).

Zorganizuj się, czyli jak w praktyce przygotować się do detoksu sokowego

Jedną z najczęstszych – poza głodem – przyczyn rezygnacji z detoksu sokowego jest brak organizacji. Ten punkt szczególnie dotyczy osób, które przygotowują soki samodzielnie. Aby temu zapobiec, dokładnie rozpisz każdy dzień kuracji jeszcze przed rozpoczęciem detoksu. Stwórz harmonogram i zapisz w nim niebtylko listę soków oraz dni i godziny ich picia, ale też zaplanuj czas na wyciskanie soków. Dzięki temu codziennie będziesz mieć gotowy zestaw „dań” od rana do wieczora. Jeśli Twój detoks ma trwać dłużej niż 3 dni, wyciskaj soki na bieżąco. Kiedy będą stały zbyt długo, mogą stracić swoje wartości odżywcze. Poza tym – świeże soki o wiele lepiej smakują. A przecież taki detoks powinien być także przyjemnością.

jaki detoks sokowy wybrać
Jaki detoks sokowy wybrać – gotowy czy DIY?

Jak przygotować się do detoksu sokowego? Najważniejszym elementem każdej diety jest oczywiście jadłospis. W tym wypadku Twoim jadłospisem są wyłącznie soki warzywne i owocowe. Zanim rozpoczniesz detoks sokowy, zastanów się nad tym, czy masz czas, warunki oraz umiejętności do tego, by samodzielnie przygotowywać sobie porcję świeżych soków na każdy dzień. W detoksie sokowym chodzi o różnorodność. Warto dobierać odpowiednie owoce i warzywa tak, by w diecie nie zabrakło żadnych witamin czy składników mineralnych. Jeśli więc nie masz doświadczenia w komponowaniu diet lub po prostu brakuje Ci czasu na rozpisywanie listy i wyciskanie soków, polecamy zamówienie gotowych zestawów detoksu sokowego z dostawą do domu.

Plusem takiego rozwiązania jest nie tylko skład soków, ale też ich kompozycje smakowe. W przypadku Juice Concept każda gotowa dieta sokowa jest przygotowana przez ekspertów, którzy pracują nad składem oraz smakiem soków. Możesz dobrać konkretny zestaw soków do własnych preferencji – w zależności od tego, czy lubisz smaki wytrawne, czy może nieco słodsze.

jak przygotować się do detoksu sokowego
Trick dla osób, które wyciskają soki samodzielnie

Jeśli decydujesz się na samodzielne przygotowywanie soków, rozplanuj, jakie będą to soki oraz jaką metodę wyciskania zastosujesz. Zdecydowanie odradzamy Ci sięganie po klasyczne sokowirówki. Wykorzystują one proces podgrzewania, przez co pozbywają się z owoców i warzyw znacznej większości zawartych w nich witamin, minerałów, enzymów oraz antyoksydantów. To niemal tak, jakbyś pił pasteryzowane soki z kartonów! O wiele lepszą (ale też niestety droższą) opcją jest wyciskarka wolnoobrotowa. Takie wyciskarki działają, wykorzystując mechanizm tarcia przy niskiej prędkości obrotów. Za ich pomocą możesz przygotować soki nawet z warzyw liściastych oraz twardych korzeni, np. imbiru. W nieco lepszych modelach wyciskarek jest też możliwość ustawienia, jaką gęstość soku chcemy uzyskać.

Które warzywa i owoce nadają się do detoksu sokowego?

Głównym składnikiem takiej diety są oczywiście owoce i warzywa. W składach soków do detoksu powinny przeważać warzywa, szczególnie te liściaste, jak szpinak, jarmuż, rukola, kapusta, seler naciowy czy natka pietruszki. Zawierają ogromne ilości drogocennego chlorofilu, który działa przeciwzapalnie, oczyszczająco i antynowotworowo. Jeśli nie lubisz ich smaku, dodawaj do soków niewielką ilość owoców. Odradzamy sięganie po owoce, które obfitują w cukier, jak winogrona, mango czy banany. Lepiej spełnią się w tej roli jabłka, pomarańcze, cytryny lub owoce jagodowe, jak jagody, truskawki lub maliny. W zależności od tego, jakich substancji chcesz dostarczyć organizmowi oraz na jakim efekcie Ci zależy, pij je naprzemiennie z sokami z buraka, marchwi czy
korzeniem selera lub pietruszki. Takie kompozycje warto wzbogacić też o ulubione przyprawy – korzeń imbiru, szczyptę cynamonu, pieprz cayenne lub spirulinę. To prawdziwa bomba smakowa i witaminowa.

jak przygotować się do detoksu sokowego
Zmniejsz kaloryczność posiłków

Zanim zrezygnujesz z prawdziwego jedzenia i zaczniesz pić wyłącznie soki, rozpocznij przygotowania do detoksu sokowego nieco wcześniej. Taka kuracja wiąże się z drastycznym ograniczeniem nie tylko samych porcji pożywienia, ale też ilości spożytych kalorii. Twojemu organizmowi znacznie łatwiej będzie znieść obniżkę kaloryczną, jeśli zrobisz ją stopniowo. Dzięki temu unikniesz ataków wilczego głodu i potrzeby przedwczesnego przerwania postu. Na około tydzień przed planowaną kuracją ogranicz kaloryczność jedzonych posiłków, zmniejszając wielkość lub liczbę porcji (np. rezygnując z kolacji czy drugiego śniadania). Możesz też przygotować się do detoksu, jedząc przez kilka dni wyłącznie zdrowe, roślinne zupy. Postaraj się, aby nie miały składników odzwierzęcych i dużej ilości tłuszczu. Jeśli nie masz czasu na gotowanie, sprawdź gotowe zestawy zup z naszej oferty. Taki kilkudniowy detoks zupowy to fenomenalny sposób na przygotowanie żołądka do dalszego etapu kuracji, czyli soków.

Jedz więcej warzyw i owoców

U wielu osób już samo myślenie o detoksie powoduje natychmiastowe uczucie głodu. Efekt? Zanim sięgną po pierwszy łyk soku, chcą najeść się… na zapas. Na około 3 dni przed rozpoczęciem detoksu sokowego warto całkowicie zrezygnować z przetworzonego jedzenia, a także mięsa i składników odzwierzęcych, jak jaja czy mleko. Taka krótkotrwała wegańska dieta jest lekkostrawna, dzięki czemu pozwoli Ci uniknąć przejadania się oraz skoków insuliny, a także odciąży układ trawienny. Zadziała jak pierwszy etap oczyszczania jelit.

Kofeinę zastąp wodą mineralną

Aby uzyskać najlepsze efekty oczyszczania sokowego i prawidłowo rozpocząć detoks sokowy, dobrze jest wprowadzić organizm w bardziej zasadowy stan. Kluczowe będzie tu odstawienie produktów zawierających kofeinę. Zrezygnuj z picia kawy oraz gazowanych napojów typu coca-cola. Prawdziwi miłośnicy kawy w ostateczności mogą sięgać po niskokwasową kawę Cold Brew lub zieloną herbatę matcha. Przerzuć się na zwykłą wodę mineralną (np. z niewielkim dodatkiem cytryny). Przed rozpoczęciem detoksu sokowego, postaraj się pić więcej wody niż zazwyczaj. Woda będzie Twoim sprzymierzeńcem także na tym właściwym etapie diety.

Trening zrób wcześniej

Jednym z równie istotnych, ale często pomijanych elementów przygotowania do detoksu sokowego, jest odpowiednie zaplanowanie treningów. Ten punkt dotyczy przede wszystkim osób zajmujących się sportem zawodowo, ale też po prostu bardzo aktywnych. W końcu ogromna część z nas nie wyobraża sobie choćby tygodnia bez siłowni czy uprawiania ukochanego sportu. Jeśli Ty także do nich należysz, ten najbardziej intensywny trening wykonaj jeszcze zanim rozpoczniesz detoks sokowy, np. dzień lub dwa dni przed. Podczas kuracji sokowej organizm większości osób jest nieco osłabiony. Warto odpuścić sobie trening cardio czy siłowy. Zamiast tego bezpieczniej będzie postawić na spokojniejsze formy aktywności: spacery, rozciąganie, relaksująca joga lub… absolutnie nic. W tym czasie naprawdę dobrze jest na chwilę dać spokój swojemu ciału i poczuć, że robimy dla niego coś naprawdę ważnego.

To były nasze sprawdzone triki na to, jak przygotować się do detoksu sokowego z głową, aby nie rezygnować z niego przedwcześnie. Mamy nadzieję, że z naszymi poradami przeprowadzisz swój detoks bezpiecznie i przyjemnie! Już wkrótce dalsza część cyklu – czyli sposoby na to, jak wytrwać w detoksie
sokowym, kiedy już go rozpoczęliśmy.


Share this post: