OCZYSZCZANIE SOKAMI – Odpowiedzi na 5 najczęściej zadawanych pytań (np. Czy schudnę w tydzień?)

Nadchodzi pora „największego oczyszczania” w roku i chociaż większość z nas chce po prostu pozbyć się kilogramów i toksyn nagromadzonych w poprzednim sezonie, wielu z nas wciąż ma pytania i wątpliwości – czy oczyszczanie sokami jest warte zachodu? Rozważamy kilka typowych pytań dotyczących oczyszczania sokami, w tym klasyczne „schudnę w dwadzieścia cztery godziny, czy nie?”.

Kiedy jest najlepszy czas na oczyszczanie?

Sezonowe przesilenia, takie jak z zimy na wiosnę lub z lata na jesień, to doskonały czas na oczyszczanie, gdy natura również naturalnie przechodzi ten sam proces. Jest to moment, kiedy natura w naturalny sposób dostarcza nam doskonałych składników, których potrzebujemy do oczyszczenia w danym sezonie. Na przykład wiosenne oczyszczanie powinno być wypełnione młodymi gorzkimi kiełkami i zieleniną liściastą, które pomogą nam oczyścić się z poprzednich, cięższych zimowych miesięcy. Lato i jesień powinno skupiać się bardziej na chłodzeniu i nawilżaniu, odtruwaniu poprzez owoce i warzywa, takie jak ogórki, jabłka i melony, które pomagają oczyścić wątrobę i całe ciało.

Oczyszczanie w okresie zimowym może być wyzwaniem, jeśli mieszkasz w chłodniejszym klimacie, ponieważ Twój organizm stara się oszczędzać energię. Nie oznacza to, że oczyszczenie nie jest możliwe, ale może okazać się korzystnym dodanie do diety oczyszczającej rozgrzewających zup, dodatkowych tłuszczy i rozgrzewających przypraw.

A co jeśli miewam zachcianki?

Jeśli trudno jest Ci trzymać się rygoru płynnej diety oczyszczającej i potrzebujesz trochę więcej treściwych substancji, nie poddawaj się! Nie ma powodu, dla którego nie możesz uzupełnić swojego programu oczyszczania o gęstsze posiłki i nadal czerpać korzyści z tego procesu. Jeśli masz ochotę na trochę więcej, spróbuj dodać do soku kremowe mleko orzechowe. Zawartość tłuszczu i białka pomoże zaspokoić apetyt. Jeśli to nie pomoże, spróbuj zagęścić soki, mieszając awokado, jarmuż lub inne warzywa, aby uzyskać dodatkowy błonnik.

Wiele osób zmaga się również z brakiem mozliwości żucia pokarmu. Jeśli nadal masz ochotę na coś, w co naprawdę możesz się wgryźć, wybierz kawałek owocu lub warzywa, takie jak jabłko lub marchewka i pamiętaj, aby bardzo dobrze i dokładnie je przeżuć.

Często istnieją również emocjonalne powody głodu – upewnij się, że zatroszczyłeś się również o emocjonalną stronę detoksu.

Czy to normalne?

Oczyszczanie nie zawsze jest łatwym procesem i prawdopodobnie w jego trakcie wystąpi co najmniej kilka z poniższych objawów. Większość z nich jest bardzo typowa i nie ma się czym przejmować.

Typowe objawy detoksykacji obejmują bóle głowy, zawroty głowy, rozstrój i zaburzenia trawienia, zmiany zapachu ciała lub nieświeży oddech, wypryski skórne lub wysypki, bezsenność lub zaburzenia snu, zmiany powłoki języka i huśtawki emocji lub uczucie rozdrażnienia.

Objawy te powinny ustąpić po kilku dniach oczyszczania, ale jeśli nie ustąpią lub ulegną pogorszeniu, wycofaj się z procesu oczyszczania i skonsultuj się z lekarzem.

Czy schudnę?

Wiele potencjalnie toksycznych substancji może być magazynowanych w naszych komórkach tłuszczowych, co jest kolejnym powodem, dla którego możemy doświadczyć wielu z podanych wyżej objawów detoksykacji, gdy zaczynamy nową dietę oczyszczającą lub robimy to rutynowo. Podczas gdy oczyszczanie sokami bardzo pomaga w uwalnianiu tych potencjalnie szkodliwych substancji i wypłukiwaniu ich z naszego organizmu, większość utraty wagi w ciągu pierwszych kilku dni oczyszczania jest związana z magazynowaniem wody i opuchnięciami związanymi ze stanem zapalnym.

Ponieważ nasz metabolizm w rzeczywistości zwalnia, kiedy stosujemy oczyszczanie sokami, ważne jest, aby zrezygnować z całego procesu powoli. Spokojnie ponowne wprowadzać do naszej diety całe pokarmy, aby nasz metabolizm również miał czas, aby się „przestawić”, a my wówczas, nie przybierzemy na wadze.

Jak ważne jest przygotowanie się do oczyszczania?

Chociaż wielu z nas jest chętnych do rozpoczęcia oczyszczania i to natychmiast, w rzeczywistości korzystne może być spokojne przygotowanie organizmu na nadchodzący proces. Osoby, które planują około tygodnia oczyszczania, wstępnie mogą przygotować się dietą składającą się ze świeżych i surowych lub lekko ugotowanych i przyprawionych warzyw, owoców, umiarkowanych ilości orzechów, nasion, produktów pełnoziarnistych, takich jak brązowy ryż, komosa ryżowa i proso, bez białka zwierzęcego, bez kofeiny i bez alkoholu. Po takim „wstępie” prawdopodobnie łatwiej będzie przejść na porcję soku podczas oczyszczania a możliwe również, że z mniejszą liczbą objawów detoksykacji. Bardzo możliwa jest także większa utrata wagi, jeśli taki jest cel oczyszczania sokami.

Wpis powstał na postawie tłumaczenia: Your 5 Most Common Juice Cleanse Q’s Answered (Will I Lose Weight in a Week?) Photo by Alex Loup on Unsplash


Share this post: 

Bądź pierwszym, który wypowie się na temat „OCZYSZCZANIE SOKAMI – Odpowiedzi na 5 najczęściej zadawanych pytań (np. Czy schudnę w tydzień?)”;